Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Historia zegarków

Email Drukuj PDF

Historia zegara jest bardzo interesująca. Pierwsze zegary które pojawiły się na świecie powstały jakieś 2800 lat przed nasza era. Były to wspaniałe słoneczne zegary które ułatwiły ludziom życie poprzez wskazywanie odpowiedniej godziny.

Chiński wynalazca-astronom pracujący dla dynastii Tang, skonstruował wraz ze swoim wspólnikiem ( buddystą - mnichem Yi Xingiem ), mechaniczny zegar w postaci zegara wodnego. Zegar był w pewnym sensie przyrządem astronomicznym, który miał za zadanie odmierzać kwadranse i godzinny, alarmując ich upływ odgłosami bijących dzwoneczków i stukających bębenków.

Kolejny zegar astronomiczny wynalazł następny chiński wynalazca niejaki Su Song, lecz stało się to dopiero w roku 1090 naszej ery. Konstruktor o którym mowa był wybitnym fizykiem i wynalazcą. Skonstruował dwunasto metrowa wieżę zegarową w przepięknym mieście Kaifeng. Wielu jezuitów odwiedzało chińskie miasta i napawało się widokiem wspaniale zaprojektowanych zegarów napędzanych mechanicznie, a cała Europa cały czas myślała iż chińczycy korzystają dalej z zegarów słonecznych. Na kontynencie europejskim wieże zegarowe pojawiły się później niż w Chinach. Jednym z przykładów europejskiego wodnego zegara jest ten w Berlinie.

 

W roku 1364 powstał drobiazgowy opis funkcjonowania mechanizmu zegarowego. Sporządził Pan Giovanni de Dondi. Natomiast w roku 1510 niejaki Peter Henlein, skonstruował kieszonkowy zegarek. W roku 1676 wynalazca Daniel Quare, jako pierwszy zastosował w zegarku wskazówki minutowej, a po czterech latach wskazówki sekundowe. Naręczne modele zegarków pojawiły się dopiero w roku 1810. Zostały wynalezione i wprowadzone na rynek przez szwajcarską firmę Breguet. Firma funkcjonuje do dziś i ma się świetnie jeśli chodzi o rynek zegarmistrzowski.

Wynalezienie zegarków kwarcowych w roku 1927 znokautowało rynek oraz wynalazek okazał się dużo bardziej dokładniejsze w pomiarach niż zegary mechaniczne. Na aktualne czasy producenci zegarków produkują zegarki kwarcowe zasilane bateria o długiej żywotności. Znane przedsiębiorstwo CASIO oferuje szereg bardzo różnych modeli zegarków kwarcowych. Zegarki casio już od dawna królują na rynku zegarmistrzowskim i dzięki tej firmie cały czas historia zegara ewoluuje.    Myślę iż XXI wiek jeszcze nieraz zaskoczy jeśli chodzi o ewolucje zegarków.