Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Technika

Historia zegarków

Email Drukuj PDF

Historia zegara jest bardzo interesująca. Pierwsze zegary które pojawiły się na świecie powstały jakieś 2800 lat przed nasza era. Były to wspaniałe słoneczne zegary które ułatwiły ludziom życie poprzez wskazywanie odpowiedniej godziny.

Chiński wynalazca-astronom pracujący dla dynastii Tang, skonstruował wraz ze swoim wspólnikiem ( buddystą - mnichem Yi Xingiem ), mechaniczny zegar w postaci zegara wodnego. Zegar był w pewnym sensie przyrządem astronomicznym, który miał za zadanie odmierzać kwadranse i godzinny, alarmując ich upływ odgłosami bijących dzwoneczków i stukających bębenków.

Kolejny zegar astronomiczny wynalazł następny chiński wynalazca niejaki Su Song, lecz stało się to dopiero w roku 1090 naszej ery. Konstruktor o którym mowa był wybitnym fizykiem i wynalazcą. Skonstruował dwunasto metrowa wieżę zegarową w przepięknym mieście Kaifeng. Wielu jezuitów odwiedzało chińskie miasta i napawało się widokiem wspaniale zaprojektowanych zegarów napędzanych mechanicznie, a cała Europa cały czas myślała iż chińczycy korzystają dalej z zegarów słonecznych. Na kontynencie europejskim wieże zegarowe pojawiły się później niż w Chinach. Jednym z przykładów europejskiego wodnego zegara jest ten w Berlinie.

Poprawiony: poniedziałek, 29 grudnia 2014 10:18