Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Społeczeństwo interaktywne

Email Drukuj PDF

Nie od dziś wiadomo, że społeczeństwo coraz częściej korzysta z Internetu. Jest to największe źródło informacji dostępne dla człowieka w dzisiejszych czasach. Wszelkie książki, muzyka, aktualności, rozrywka czy inne rozmaitości są w Internecie na wyciągnięcie ręki. Trzeba jednak umiejętnie z nich korzystać. Do czego jednak jeszcze służy nam Internet?


W czasie ciągłej ekspansji Internetu  ludzie wykorzystują go do przeróżnych celów. Głównym, choć nie wyłącznym motywem korzystania z Internetu jest chęć zdobycia, lub wyszukania potrzebnej nam wiedzy. Wszelkie portale informacyjne służą właśnie do tego. Podają nam najświeższe informacje ze świata dużo szybciej, aniżeli w telewizji. Jednak zdobywanie wiedzy, to tylko część możliwości, do których ludzie wykorzystują Internet.

Największa część społeczeństwa korzystającego z Internetu to obecnie młodzież. Oni wykorzystują Internet głównie w celach rozrywkowych. Portale takie jak facebook, youtube czy nk to miejsca wymiany plików, doświadczeń życiowych, ważnych chwil i szarej, zwykłej codzienności. Jednak właśnie w tym miejscu powinniśmy się na chwilę zatrzymać i pomyśleć: czy jest to dobre dla człowieka? Udostępniamy zdjęcia, codzienne czynności, ważne momenty w życiu, chwile zwątpienia i radości milionom osób na całym świecie. Czy powinniśmy tak robić? Czy jest to bezpieczne? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć każdy użytkownik portali społecznościowych. Zaangażowanie w tego typu miejsca interaktywne w przypadku niektórych osób jest tak duże, że zapominają one o rodzinie, zwykłym życiu. Liczy się dla nich tylko świat interaktywny. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że przecież na takich portalach, każdy może napisać dosłownie WSZYSTKO. Nikt nie sprawdzi czy mówimy prawdę. Więc tak naprawdę, skupiając się na śledzeniu poczynań innych, radzenia sobie ich z przeciwnościami losu nie wiemy czy to tak naprawdę prawda czy fikcja.

Jeśli większość informacji zawartych na portalach społecznościowych, udostępnianych przez użytkowników to fikcja, wtedy mamy do czynienia w największym w historii, najpopularniejszym, najzwyklejszym... filmem fantastycznym, który większość z nas śledzi z zapartym tchem każdego dnia.