Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Nasza ojczyzna - piękna i przyjazna

Email Drukuj PDF

Polska to piękny kraj. Bo przecież cóż innego my, Polacy możemy powiedzieć o naszym kraju? Jednak nie jest to jedynie przejaw patriotyzmu, lecz także faktyczna sytuacja. Nie chodzi oczywiście o piękne budynki, ładne drogi czy nawet kobiety. Pięknych budynków przecież brak, aczkolwiek tak naprawdę przecież jest ich więcej niż pięknych dróg których w ogóle nie ma.
Kobiet oczywiście nie bierzemy pod uwagę. To temat gustu i upodobań.


Polska jest pięknym krajem, przede wszystkim pod względem geograficznym. Bowiem nie wiele jest państw, które mogą poszczycić się zarówno górami jak i morzem. Zarówno nizinami jak i wyżynami. W Europie praktycznie obok Włoch jesteśmy jedynym krajem z górami wysokimi i morzem.

Jednak samo ukształtowanie terenu nie jest jedynym aspektem, świadczącym o wyjątkowości naszego kraju. Pamiętajmy, że posiadamy bardzo zróżnicowane społeczeństwo. Górale, Ślązacy, Kaszuby czy Lachy to jedne z większych grup etnicznych na terenie naszego kraju. Jest ich o wiele więcej, jednak są mniejsze i nie uznaje się ich za formalne grupy etniczne. Większe jednostki, na swoich obszarach mają specyficzną mowę, uroczystości związane ze świętami kościelnymi czy ubiór. Zastanówmy się, czy przypadkiem region na którym my żyjemy nie należy do którejś z powyższych grup etnicznych.

Kolejną kwestią, zauważalną już na mapie w szkole a skończywszy na widoku z kosmicznych satelitów, jest nasza najdłuższa rzeka, przecinająca nasz kraj praktycznie na dwie, równe połowy. Jest to nie tylko piękny widok z kosmosu, lecz też pełni ona ważną rolę w ekosystemie kraju. Gdy są długie opady, pełni ona funkcje rynny, którą odpływa do morza nagromadzona z opadów woda. Zapobiega to nadmiernym powodziom. Zagrożone SA jedynie tereny tuż prze rzece. Gdyby jej natomiast nie było, zagrożone były by praktycznie całe tereny nizinne i równe na obszarze całego kraju.

Miejmy zatem na uwadze zalety i walory naszego kraju. Doceniajmy to, czym obdarowała nas matka natura i walki naszych przodków w przeszłości, właśnie o ten obszar, na którym obecnie żyjemy. Nie zaśmiecajmy środowiska, dbajmy o należyty stan przyrody, a przez najbliższe wieki wciąż my i kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się pięknem naszego kraju.