Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Pozostałe

Efekt cieplarniany

Email Drukuj PDF

Coraz głośniej mówi się o tzw. efekcie cieplarnianym omawianym przy ochronie naszego klimatu. Czy zmiany temperatury mogą wpływać na pracę ekspertów, dla których prognoza pogody to źródło utrzymania?

Czym jest tak w ogóle efekt cieplarniany? Według wikipedia.com jest to: zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze. Zmiany powodujące wzrost roli efektu cieplarnianego mogą być jedną z przyczyn globalnego ocieplenia. Czyli mówiąc krótko zjawisko, które przyczynia się do globalnego ocieplenia, skutki tego typu zmian są chyba dla wszystkich jasne.

Na tego typu zmianach cierpi ustalana długoterminowa prognoza pogody. Dlaczego? Wszystko z powodu coraz to większej nieprzewidywalności zjawisk atmosferycznych. Kiedyś ludzie patrząc na niebo widząc gwiazdy byli w stanie stwierdzić czy jutro będzie ciepło czy nie. Dzisiaj chmury wędrują o wiele szybciej, według najnowszych obliczeń jest to czterokrotnie zwiększona prędkość w stosunku do prędkości chmur sprzed tysiąca lat! Dlatego też częstsze pojawianie się trąb powietrznych na terenach Polski już nie jest wielkim zdziwieniem dla ekspertów.
Układana w dzisiejszych czasach prognoza pogody musi być poprzedzana szeregiem specjalistycznych badań mających na celu wyeliminowanie wszelkich niespodzianek, które może nam sprawić natura. Mało kiedy wiadomo czy powstanie trąba powietrzna. Tego typu zjawisko można przewidzieć zaledwie godzinę przed wystąpieniem. Nie można tym samym ostrzec ludzi przed katastrofą, wielu z nich może też zginąć z niewiedzy, że w tym czasie lepiej się na wycieczkę rowerową nie wybierać.

Taka zmiana klimatu może doprowadzić do katastrofy i cierpień wielu istnień żyjących na ziemi, a przepowiadana prognoza pogody na pewno nie będzie już tak dokładna jak kiedyś, chyba, że zacznie się inwestować w jeszcze lepszy sprzęt, który pomoże w dokonywaniu lepszych pomiarów.

Tutoriale

Email Drukuj PDF

Tutoriale - to dziwnie brzmiące słowo, pochodzi z języka angielskiego i oznacza samouczek. Tym terminem określamy artykuły lub prezentacje, które mają nam pomóc w obsłudze jakiegoś programu i nauczyć nas korzystania  z jego konkretnych funkcji. Przeważnie są to krótkie filmiki lub artykuły zaopatrzone w szczegółowe zrzuty z ekranu  na ,których dokładnie "krok po kroku" jest  pokazane co należy zrobić aby osiągnąć konkretny efekt.  Tutoriale pomagają w obsłudze bardzo wielu różnych programów, można dzięki nim w prosty i łatwy sposób nauczyć się obsługi nawet skomplikowanych i rozbudowanych programów. Dobrym przykładem jest program Adobe Photoshop. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła dokument elektroniczny , albo  photoshop tutoriale - natychmiast pojawi nam się cała masa propozycji pomocy, wystarczy teraz znaleźć taki, który nas najbardziej interesuje. Tutorial pomoże nam zmienić wielkość i kolorystykę zdjęcia, pomoże zrobić  retusz oraz ułatwi nam  umieszczenie siebie na tle piramid czy na szczycie ośnieżonych gór. Dzięki swobodnemu językowi i przejrzystym przykładom pozwoli  nam  szybko opanować obsługę każdego programu. Tutoriale są przeważnie darmowe i ogólnodostępne, ich autorami  nie są specjaliści, lecz zwyczajni użytkownicy programów, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą i ułatwić początkującym oswojenie się nowym programem. Na koniec dodam, że terminem tym określa się też pierwszą szkoleniową misję w grze. W jej trakcie gracz uczy się klawiszologii charakterystycznej dla danej gry i poznaje najważniejsze zagadnienia, które później umożliwią mu bezproblemowe ukończenie gry .

Filtry do wody

Email Drukuj PDF

Woda jest potrzebna nam wszystkim do życia. Prawda ta jest jest bezsporna i każdy jest jej świadomy. Przeważająca część ludzi użytkuje i pije wodę podawaną z sieci wodociągowej. Skutkiem tego jest to, że nie mają wpływu na jej jakość.

Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 10:06

Naturalna droga do urody. Maseczki.

Email Drukuj PDF

Często kupujesz drogie kosmetyki? Czy wiesz, że istnieją także kosmetyki naturalne?

Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 10:10