Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Nowiny

Dlaczego Polska potrzebuje elektrowni atomowej

Email Drukuj PDF

Obecnie podstawowym surowcem energetycznym w Polsce jest węgiel. Ponad 90% prądu w naszym kraju wytwarzają elektrownie spalające węgiel kamienny lub brunatny. Taka struktura produkcji energii czyni z naszego kraju prawdziwy skansen europy. Unia Europejska narzuca nam rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla, którego głównym źródłem są elektrownie – przyszłość polskiej energetyki staje więc pod znakiem zapytania.

Poprawiony: poniedziałek, 21 lutego 2011 14:33

Globalne ocieplenie - fakty i mity

Email Drukuj PDF
Ocieplenie klimatu jest faktem. Przez ostatnie 100 lat średnia temperatura na powierzchni Ziemi podniosła się o 0,74 st. C. Sam efekt cieplarniany jest zjawiskiem naturalnym, korzystnie wpływającym na warunki życia na ziemi. Jest spowodowany zdolnością atmosfery do zatrzymywania promieniowania Ziemi (m.in. cieplnego). Dzięki temu na powierzchni oraz w dolnych warstwach atmosfery jest cieplej niż byłoby, gdyby atmosfera nie istniała. Gdyby nie efekt cieplarniany średnia temperatura na naszej planecie wynosiła by ok. -20 zamiast +15 stopni Celsjusza. Działalność człowieka może jednak wzmacniać ten efekt i powodować niekorzystne zmiany w klimacie.
Poprawiony: piątek, 15 października 2010 08:03

Witamy

Email Drukuj PDF

Witamy na naszej stronie poświęconej nauce i technice. Znajdują się tutaj ciekawe artykuły przydatne w poznawaniu praw rządzących  naszym światem, objaśniające dokładnie zasady działania zdobyczy techniki ułatwiających nasze codzienne życie. Miłośnicy historii znajdą tutaj także coś dla siebie w artykułach poświęconych przełomowym odkryciom oraz w tych o śladach dawnych cywilizacji. Możecie państwo sami publikować swoje artykuły na ciekawe tematy, przypominamy że nie wolno publikować artykułów nie zgodnych z prawem. Życzymy dużo przyjemności i satysfakcji w korzystaniu z naszej strony.