Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Historia naszej planety

Email Drukuj PDF

Ziemia to planeta na której żyjemy. Historia naszego "domu" jest bardzo długa i zawiła. Pamiętajmy, że według wyliczeń naukowców, długość istnienia człowieka na ziemi jest niczym sekunda w całej dobie istnienia naszej planety. Przybliżmy zatem przybliżony proces tworzenia Ziemi.


Nasza planeta, to największe ciało niebieskie o budowie skalistej w Układzie Słonecznym. Inne, większe planety to jedynie gazowe olbrzymy. Jak mówią naukowcy, duży wpływ na Ziemie miała ogromna kolizja, która miała miejsce około piętnastu trylionów lat temu. Wtedy to, Ziemia zderzyła się z ciałem niebieskim wielkości obecnego Marsa. Część masy ciała niebieskiego przejęła Ziemia, część została wystrzelona w kosmos,. Z reszty natomiast uformował się widoczny każdej nocy na niebie księżyc.

Jak wiemy, 70% powierzchni naszej planety stanowią wody. Pozostałe 30% lądów to zbiór kontynentów, wysp i lądolodów. Pamiętamy z pierwszych lekcji geografii, że w historii naszej planety, kilka razy już tworzyły się superkontynenty jak Pangea, a następnie ulegały one rozpadowi. Działo się to z określoną częstotliwością, a co ciekawe, termin kolejnego połączenia kontynentów jest coraz bliżej obecnych czasów.

Dlaczego jednak tak dużą część naszej planety stanowi woda? Jak dobrze wiemy jest ona nam jak i wszystkim żywym organizmom niezbędna do życia. Potrzebujemy jej aby funkcjonować. Historia tak dużego wszechoceanu, który istnieje na naszej planecie ma swoje początki w momencie formowania naszej planety. Początkowo, na powierzchni mieliśmy jedynie gorącą lawę i roztopione skały. Wytwarzały one dużo pary wodnej. Ta natomiast dostając się wyżej, ulegała ochłodzeniu tworząc chmury. Z nich natomiast nieprzerwanie padał deszcz studząc skały na ziemi. Doprowadziło to do tego, ze na powierzchni ziemi była jedynie woda w postaci płynnej oraz lodu. Dopiero w późniejszym procesie tworzenia wyłoniły się lądy ponad powierzchnię wody.

Widzimy zatem, że miejsce w którym żyjemy, ma ogromną historię. Zmiany na ziemi są długotrwałe, zaś istnienie człowieka jest jedynie sekundą w dobie istnienia planety.