Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Fizyka i astronomia artykuły

Historia naszej planety

E-mail Print PDF

Ziemia to planeta na której żyjemy. Historia naszego "domu" jest bardzo długa i zawiła. Pamiętajmy, że według wyliczeń naukowców, długość istnienia człowieka na ziemi jest niczym sekunda w całej dobie istnienia naszej planety. Przybliżmy zatem przybliżony proces tworzenia Ziemi.

Last Updated on Wednesday, 15 May 2013 06:01

Jak działa rekuperator?

E-mail Print PDF

Najnowocześniejsze systemy wentylacji oparte są dziś o rekuperatory (centrale wentylacyjne). Do wyboru mamy wiele typów urządzeń o różnych wydajnościach wydatku powietrza wentylacyjnego, w zależności od kubatury pomieszczeń, które chcemy zaopatrywać w świeże powietrze. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest nawiewanie świeżego powietrza i wywiewanie zużytego (wentylacja nawiewno-wywiewna) z pomieszczenia, rekuperator pozwala na ogrzanie powietrza nawiewanego, jego filtrowanie, sterowanie intensywnością wymiany powietrza w zależności od aktualnych potrzeb. Jak działa rekuperator, jaka jest budowa rekuperatorów dowiemy się z poniższego artykułu.

 

Last Updated on Friday, 12 November 2010 12:47

Concorde

E-mail Print PDF

Concorde - ponaddźwiękowy samolot pasażerski, jedyny obok radzieckiego Tu-144. Konstrukcja była efektem współpracy przedsiębiorstw lotniczych BAC z Wlk. Brytanii i Aerospatiale z Francji - stąd także nazwa Concorde (ang./fr.: zgoda).

Last Updated on Monday, 06 May 2013 08:28

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny

E-mail Print PDF

LCD (ang. Liquid Crystal Display) - to urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Last Updated on Tuesday, 19 October 2010 09:15