Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Fizyka i astronomia

Historia naszej planety

Email Drukuj PDF

Ziemia to planeta na której żyjemy. Historia naszego "domu" jest bardzo długa i zawiła. Pamiętajmy, że według wyliczeń naukowców, długość istnienia człowieka na ziemi jest niczym sekunda w całej dobie istnienia naszej planety. Przybliżmy zatem przybliżony proces tworzenia Ziemi.

Poprawiony: środa, 15 maja 2013 06:01

Jak działa rekuperator?

Email Drukuj PDF

Najnowocześniejsze systemy wentylacji oparte są dziś o rekuperatory (centrale wentylacyjne). Do wyboru mamy wiele typów urządzeń o różnych wydajnościach wydatku powietrza wentylacyjnego, w zależności od kubatury pomieszczeń, które chcemy zaopatrywać w świeże powietrze. Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest nawiewanie świeżego powietrza i wywiewanie zużytego (wentylacja nawiewno-wywiewna) z pomieszczenia, rekuperator pozwala na ogrzanie powietrza nawiewanego, jego filtrowanie, sterowanie intensywnością wymiany powietrza w zależności od aktualnych potrzeb. Jak działa rekuperator, jaka jest budowa rekuperatorów dowiemy się z poniższego artykułu.

 

Poprawiony: piątek, 12 listopada 2010 12:47

Concorde

Email Drukuj PDF

Concorde - ponaddźwiękowy samolot pasażerski, jedyny obok radzieckiego Tu-144. Konstrukcja była efektem współpracy przedsiębiorstw lotniczych BAC z Wlk. Brytanii i Aerospatiale z Francji - stąd także nazwa Concorde (ang./fr.: zgoda).

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 08:28

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny

Email Drukuj PDF

LCD (ang. Liquid Crystal Display) - to urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 09:15