Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Digitalizacja dokumentów

Email Drukuj PDF

Digitalizacja dokumentów co to jest i do czego się jej używa?

 

Digitalizacja jest jedną z szybko rozwijających się technologii polegającej na przekształcaniu dokumentów papierowych, w ich odpowiedniki zapisane jednak w formie elektronicznej, które później mogą być udostępniane w postaci cyfrowej. Technologia ta pomaga jak również ułatwia korzystanie z dokumentów, co więcej jest ich kopią zapasową dzięki, której możemy zabezpieczyć cenne zbiory archiwalne i biblioteczne. Słowo Digitalizacja co raz częściej jest używane w świecie nie tylko komputerowym, ale również osoby pracujące w bibliotekach oraz archiwach. Można powiedzieć, że jest to nowoczesna metoda zarządzania dokumentami.

Digitalizacja zamiennie nazywana jako ucyfrowienie, składa się najczęściej z 3 podstawowych etapów.

Pierwszy etap to zebranie i przygotowanie dokumentów papierowych, które zostaną poddane skanowaniu. Wszystkie zbiory powinny być odpowiednio posegregowane, aby w łatwy sposób można było nimi zarządzać, należy pamiętać o usunięciu wszystkich elementów metalowych jak spinki czy zszywki, które będą utrudniać późniejszą pracę. Podziału dokonujemy pod względem rodzaju, rozmiarów, przeznaczenia, co w przyszłości pomoże przyspieszyć cały proces digitalizacji.

Gdy wszystko jest już przygotowane, można przystąpić do drugiego etapu digitalizacji dokumentów, czyli wspomnianego wcześniej skanowania. Co to jest skanowanie każdy z nas na pewno bardzo dobrze wie, ale w gwoli ścisłości jest to przeniesienie informacji, materiałów do postaci elektronicznej. Do tego celu używa się specjalnych skanerów, które w sposób automatyczny wykonują cały proces.

Ostatni etap prac to indeksacja dokumentów i zapis ich w repozytorium dla dokumentów już w formie elektronicznej.

Podstawowe zalety korzystania z digitalizacji dokumentów to:

  • Tworzenia kopii zapasowych dokumentów zapewni nam bezpieczeństwo.
  • Dzięki repozytorium będziemy mieli bardzo szybki dostęp do wszystkich danych
  • Dzięki indeksom zwiększymy szybkość przeszukiwania informacji

Więcej na temat rozwiązań związanych z digitalizacją dokumentów, repozytorium i całym obiegiem informacji mogą zapoznać się Państwo na stronie Centrum Komputerowego Zeto pod adresem http://www.ckzeto.pl/pl/digitalizacja_dokumentow.html