Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Rozwój branży tworzyw sztucznych, a ich wpływ na środowisko naturalne.

E-mail Print PDF

Globalna produkcja materiałów syntetycznych (zwłaszcza polimerów) stale rośnie. W szybkim tempie wyparły one inne bardziej ekologiczne materiały z wielu zastosowań. Istnieje szereg korzyści wynikających z tego stanu rzeczy:


Materiały syntetyczne są niejednokrotnie tańsze w produkcji od chociażby stali czy drewna.
Rozwój chemii organicznej doprowadził do sytuacji w, której producent tworzyw sztucznych, takich jak np. torebki damskie może uzyskać własności wytwarzanych materiałów precyzyjnie odpowiadające wymaganiom konkretnego zastosowania. Mowa tu nie tylko o kolorze, czy gęstości. Dogłębna znajomość budowy tworzyw sztucznych i umiejętność ingerowania w tę budowę pozwala wpływać tylko na jedną wybraną cechę późniejszego produktu końcowego. Np. udarność, temperaturę topnienia, odporność na łuk elektryczny.
Możliwości jakie stwarza zastosowanie tworzyw sztucznych w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju innych dziedzin nauki (geofizyka, elektrotechnika, i wiele innych).

Te atuty przynoszą korzyści obustronne zarówno producentom jak i odbiorcom i  są niezaprzeczalne, jednakże należy przyjrzeć się również drugiej stronie medalu czyli wadom. W tym celu należy przyjrzeć się własnościom materiałów syntetycznych i ich procesowi produkcji przez pryzmat wpływu na nasze środowisko naturalne. To właśnie nie ekologiczność tworzyw sztucznych jest zasadniczą wadą ich stosowania, dlatego też produkujemy tyle kosmetyków naturalnych.
W celu prostego zilustrowania skali problemu pozbywania się tworzywa sztucznego, zawęźmy nasze rozważania do butelek typu PET. Na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko rozpowszechniły się na szeroką skalę. W samej Polsce zużywa się rocznie około 110 milionów ton butelek, to jest 2 750 000 sztuk. Tak więc, w ciągu krótkiego czasu butelki plastikowe stały się najczęstszym odpadem komunalnym. Podkreślmy w tym miejscu, że Polska nie należy do najbardziej rozwiniętych krajów, gdzie zużycie tego typu opakowań jest największa. Jednakże to właśnie w takich krajach jak Polska problem ten jest największy, dlatego że produkcja tworzyw sztucznych osiągnęła już przytłaczający poziom, a gospodarka nie radzi sobie jeszcze z utylizowaniem takich odpadów.
Najlepszym rozwiązaniem, sprawdzonym w krajach europy zachodniej, jest recykling odpadów syntetycznych. Istnieje szereg wtórnych zastosowań tworzyw sztucznych. Mogą być one przetwarzane wielokrotnie. Zastosowanie odpowiednich technologii i dobra organizacja gospodarki odpadami w połączeniu ze sprawną segregacją przynosi znaczące korzyści, w postaci zmniejszenia negatywnego wpływu wytwarzania tworzyw sztucznych na środowisko naturalne oraz zmniejszenia kosztów ich produkcji.
Tworzywa sztuczne są materiałem specyficznym ze względu na niezwykle długi czas rozkładu, dlatego w ich przypadku wtórne wykorzystanie jest sprawą priorytetową. Zrealizowaniem jak najefektywniejszego recyklingu powinni być zainteresowani zarówno producenci jak i odbiorcy i to nie tylko ze względów czysto ekologicznych, ale również ekonomicznych.

--