Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Biologia

Dieta mózgu

Email Drukuj PDF

Ktoś powiedział, ze sesja jest jak SITA – rok nauki w tydzień. Ile jest w tym prawdy wie każdy student. Każdy też ma ten sam problem. Siedząc na krzesłach w akademikach, zastanawiają się co zrobić, by zapamiętać szybciej, więcej i trwalej? W jaki sposób zapakować te wszystkie informacje do magazynu znajdującego się w naszej głowie? Okazuje się, że wiele zależy od tego, co jemy. Właściwa dieta oraz jej suplementy, takie jak na przykład produkty phytochi, są wskazane nie tylko do utrzymania ładnej sylwetki lecz także do utrzymania pracy naszego mózgu na wysokim poziomie.

Poprawiony: poniedziałek, 21 lutego 2011 14:27

Rozwój branży tworzyw sztucznych, a ich wpływ na środowisko naturalne.

Email Drukuj PDF
   Globalna produkcja materiałów syntetycznych (zwłaszcza polimerów) stale rośnie. W szybkim tempie wyparły one inne bardziej ekologiczne materiały z wielu zastosowań. Istnieje szereg korzyści wynikających z tego stanu rzeczy:
Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 08:02

Sztuka formowania drzewek bonsai.

Email Drukuj PDF
Tworzenie miniaturowych drzewek bonsai ma bardzo długą tradycję. Wywodzi się z Chin, choć kojarzone jest częściej z Japonią. Japończycy bowiem szybko zainteresowali się „wynalazkiem” chińskiego mocarstwa. Od VIII wieku n.e. sztuka bonsai rozwijała się w Azji dość prężnie, co zaowocowało stworzeniem całego szeregu zasad jakimi kierujemy się do dziś tworząc te piękne drzewka. Sztuka bonsai nie polega wyłącznie na kształtowaniu rośliny, równie ważna jest donica w jakiej drzewko rośnie. Sama nazwa (bon czyli pojemnik i sai czyli roślina) wskazuje na nierozłączny charakter kompozycji jaki tworzą. Razem z innymi elementami kompozycji można stworzyć cały krajobraz, z jeziorami i górami włącznie.
Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 08:08

Odżywianie pamięć i inteligencja

Email Drukuj PDF
Co byłoby, gdybyśmy chociaż trochę zwiększyli praktyczną moc mózgu? Jak to zrobić? Sygnały między komórkami nerwowymi są przekazywane przez tzw. neuroprzekaźniki – związki chemiczne powstające w układzie nerwowym? Budowa i działanie mózgu, jak i przekaźników zależą od tego, co jesz, pijesz i jak wchłaniasz.
Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 08:30

Zarys anatomii królika

Email Drukuj PDF

Zarys anatomii królika
Leszek Antoni Gacek
Znajomość podstaw anatomii królika jest konieczna zarówno w codziennej pracy z tymi sympatycznymi zwierzętami jak i przyda się w kuchni, w trakcie przyrządzania potraw. Szczegółowe opisy poszczególnych narządów królika znajdują się w prawie każdym podręczniku biologii i nie ma najmniejszego sensu ich tutaj powielać. Zajmijmy się praktyczną znajomością anatomii w zakresie, jaki będzie nam potrzebny do prawidłowego diagnozowania stanu zdrowia zwierząt. Umiejętność określenia i znalezienia poszczególnych elementów ciała królika ułatwi nam porozumiewanie się z lekarzami weterynarii i pozwoli nawet na postawienie trafnej diagnozy nawet przez telefon. Zapoznawanie się z anatomią królika jest oczywiście najłatwiejsze w trakcie dokonywania uboju i przygotowywania potraw. Zapoznać się z anatomią można również w trakcie dokonywania sekcji w celu określenia przyczyny śmierci królika ale na leczenie jest już nieco za późno,
Szkielet

 

Poprawiony: wtorek, 19 października 2010 08:37