Nauka i technika

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Szukaj

Biologia

Człowiek - inteligentna forma życia

Email Drukuj PDF

Człowiek, niewątpliwie jest najbardziej skomplikowanym organizmem na Ziemi. Posiadamy miliardy komórek, potrafimy się rozmnażać, jesteśmy stałocieplni i możemy odżywiać się dosłownie wszystkim. Wszystko to, poczynione zostało na drodze ewolucji, i to właśnie jej zawdzięczamy naszą obecną, naczelną pozycje w naturze naszej planety. Jednak czy tak samo jest we wszechświecie?

Poprawiony: środa, 15 maja 2013 06:01

Dieta mózgu

Email Drukuj PDF

Ktoś powiedział, ze sesja jest jak SITA – rok nauki w tydzień. Ile jest w tym prawdy wie każdy student. Każdy też ma ten sam problem. Siedząc na krzesłach w akademikach, zastanawiają się co zrobić, by zapamiętać szybciej, więcej i trwalej? W jaki sposób zapakować te wszystkie informacje do magazynu znajdującego się w naszej głowie? Okazuje się, że wiele zależy od tego, co jemy. Właściwa dieta oraz jej suplementy, takie jak na przykład produkty phytochi, są wskazane nie tylko do utrzymania ładnej sylwetki lecz także do utrzymania pracy naszego mózgu na wysokim poziomie.

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 08:41

Rozwój branży tworzyw sztucznych, a ich wpływ na środowisko naturalne.

Email Drukuj PDF

Globalna produkcja materiałów syntetycznych (zwłaszcza polimerów) stale rośnie. W szybkim tempie wyparły one inne bardziej ekologiczne materiały z wielu zastosowań. Istnieje szereg korzyści wynikających z tego stanu rzeczy:

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 08:42

Sztuka formowania drzewek bonsai.

Email Drukuj PDF

Tworzenie miniaturowych drzewek bonsai ma bardzo długą tradycję. Wywodzi się z Chin, choć kojarzone jest częściej z Japonią. Japończycy bowiem szybko zainteresowali się „wynalazkiem” chińskiego mocarstwa. Od VIII wieku n.e. sztuka bonsai rozwijała się w Azji dość prężnie, co zaowocowało stworzeniem całego szeregu zasad jakimi kierujemy się do dziś tworząc te piękne drzewka. Sztuka bonsai nie polega wyłącznie na kształtowaniu rośliny, równie ważna jest donica w jakiej drzewko rośnie. Sama nazwa (bon czyli pojemnik i sai czyli roślina) wskazuje na nierozłączny charakter kompozycji jaki tworzą. Razem z innymi elementami kompozycji można stworzyć cały krajobraz, z jeziorami i górami włącznie.

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 08:42

Odżywianie pamięć i inteligencja

Email Drukuj PDF

Co byłoby, gdybyśmy chociaż trochę zwiększyli praktyczną moc mózgu? Jak to zrobić? Sygnały między komórkami nerwowymi są przekazywane przez tzw. neuroprzekaźniki – związki chemiczne powstające w układzie nerwowym? Budowa i działanie mózgu, jak i przekaźników zależą od tego, co jesz, pijesz i jak wchłaniasz.

Poprawiony: poniedziałek, 06 maja 2013 08:40

Więcej artykułów…